Skip to content
Menu

Federal temyiz mahkemesi üyeliğine aday ilk Müslümana karşı İslamofobik kampanya

 

AMERİKA BÜLTENİ 

ABD Başkanı Joe Biden, ABD tarihinde ilk kez federal temyiz mahkemesi üyeliğine bir Müslüman yargıcı seçti. ABD Yüksek Mahkemesinden sonra en üst düzey federal mahkemeler olan temyiz mahkemelerine üye olarak seçilen ilk Müslüman yargıç olan Adeel Abdullah Mangi’nin göreve başlayabilmesi için Senato’dan adaylığının onaylanması gerekiyor. Ancak Cumhuriyetçi Partili senatörler, Mangi’nin mahkemeye atanmasını Müslümanlığını gerekçe göstererek engellemeye çalışıyor. Beyaz Saray ise Mangi aleyhine yapılan açıklamaları İslamofobia olarak nitelendirdi.

Biden’ın Mangi’yi seçtiği Federal Üçüncü Temyiz Mahkemesi, New Jersey, Pennsylvania ve Maryland eyaletlerinin ilk derece mahkemelerinin temyiz mahkemesi konumunda.

ABD Barolar Birliğinin, oy birliği ile Mangi’nin federal temyiz mahkemesine seçilecek kalitede olduğuna karar vermesine rağmen, Cumhuriyetçi Senatörler, Mangi’yi “terör taraftarlığı” ve “Yahudi karşıtlığı” gibi mesnetsiz ithamlarla karalıyor.

Mangi’nin hafta içinde Senato’da katıldığı onay duruşmasında, Cumhuriyetçi senatörlerin, Mangi’ye, karakterini, hukuksal kifayetini görebilecekleri sorular yerine sadece Müslüman kimliği etrafındaki önyargı ve korkulara hitap eden sorular sorması tepki çekti.

Aralarında Anti-Defamation League’in de olduğu onlarca Yahudi kuruluşu da Mangi’nin adaylığını desteklediklerini açıklamasına rağmen Cumhuriyetçi Partinin hazırladığı bir televizyon reklam spotunda Mangi, sadece Müslüman olduğu için, antisemitik bir terör sempatizanı olarak sunulması dikkat çekiyor.

“Mangi’ye karşı tutum politik çekişmenin ötesinde bir art niyet”

Biden’ın Mangi’yi atamak istediği Federal Üçüncü Mahkeme’nin üyeliğine George W. Bush döneminde atanmış emekli yargıç Timothy Lewis, PBS kanalına yaptığı değerlendirmede, yargıç atamalarının Senato’daki onay oturumlarının her zaman politik bir çekişme karakterine sahip olduğunu ama Mangi’ye karşı takınılan tavrın, politik çekişmenin ötesinde bir art niyete sahip olduğunu söyledi.

Senato liderlerine Mangi’nin üyeliğini onaylayın mektubu yazan Lewis, mektubunda, “Mangi’nin üyeliğinin kimliğinden dolayı engellenmesi, bütün federal yargı düzeninde çok uzun süre etkisini gösterecek zehirleyici bir tutum olur” cümlesinde ne kastettiğinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“Bu Senato ve Amerika için çok üzücü bir durum. Çok korkunç. Çünkü ABD’nin federal kürsülerinde ve Yüksek temyiz Mahkemelerinde çoğulcu kimliklerden gelmiş yargıçlara ihtiyaç var. Ancak böylece bütün deneyimlerin ışığında hukuk kararlarına ulaşabiliriz. Buna sahip olmamız çok ama çok önemli.”

Cumhuriyetçi Partinin keskin muhalefetinin yanı sıra iki Demokrat Senatör de henüz Mangi’nin üyeliğine oy vereceklerini açıklamadı. Nevada Senatörü Cortez Masto şimdilik oy vermeyi düşünmediğini söylerken West Virginia Senatörü Joe Manchin ise, “Şimdiye kadar hep uyduğum bir kural var. Yargıç atamalarından en azından 1 Cumhuriyetçi senatörün oyunu almayan hiçbir adaya oy vermem.” diye konuşuyor.

Ancak, Demokratlar, Senato Adalet Komitesi oturumuna bakarak Mangi’nin adaylığının sona erdiği hükmüne varmanın erken olduğu görüşünde. ABD’deki en üst düzey Yahudi kamu yetkilisi olan Senato Çoğunluk Lideri New York Senatörü Chuck Schumer, Mangi’nin adaylığının onaylanmasına yetecek oyu kazanması için Senato’da en az bir Cumhuriyetçi senatörü ikna yönünde özel bir çalışma başlattı. Biden’ın yargıç atamalarına genelde destek veren Maine Senatörü Susan Collins ve Alaska Senatörü Lisa Markowski henüz Mangi’nin adaylığına kesin olarak karşı çıkmış değiller. Cumhuriyetçi Partili Alaska Senatörü Lisa Murkowski’nin, “Kendisi hakkında henüz hiç bilgim yok, hukuksal yetkinliğini inceledikten sonra kararımı vereceğim” şeklinde konuşması Mangi’nin üyeliğine en azından bir süre daha yaşama şansı veriyor.

Senato’daki direnişe ragmen Biden yönetimi de Adeel Mangi’nin üyeliğinde ısrarcı olmaya devam ediyor. Beyaz Saray Sözcüsü Andrew Bates, gazetelere dün gönderdiği e-mail’de şu açıklamayı yaptı:

“Başkan Biden, Mangi’yi aday göstermiş olmaktan hala gurur duyuyor. Mangi dürüstlüğün sembolü bir yaşama sahip. Sadece bu üyeliğe atanan ilk Müslüman olmasından dolayı haksız ve art niyetli bir karalama kampanyasına hedef olmakta. Senatörler, ABD’yi seçkin yapan niteliklerinin yanında saf tutmalı, ABD’yi geçmişine döndürmeye çalışan güçlerin yanında değil.”

Oxford ve Harvard hukuk diploması sahibi

Pakistan kökenli olan Adeel Abdullah Mangi, Oxford Üniversitesinde hukuk eğitimi aldıktan sonra, Harvard Üniversitesinde hukuk yüksek lisansını tamamladı. İngilizce dışında Sindçe, Urduca ve Hintçe konuşabiliyor. Karısı ve iki çocuğu ile New Jersey eyaletinde yaşıyor.