Skip to content
Menu

Onüçüncü Cuma korkusu: Paraskevidekatriafobia

friday-13th

AMERİKA BÜLTENİ (13 Eylül 2013)

Bugün ayın 13’ü ve Cuma. Dünyanın en yaygın batıl inançlarından biri olan 13’ncü Cuma korkusu, ayın 13’ncü gününün cumaya gelmesinin felaket habercisi olduğuna inanmaya dayanıyor. Bu inancın doğurduğu korkunun teknik adı ise: Paraskevidekatriafobia. Yunanca, Cuma anlamına gelen ‘paraskevi’, ‘on üç’ anlamına gelen dekatreis ve ‘korku’ anlamına gelen fobia kelimelerinin karışımından oluşan bir terim.

Delaware Üniversitesi matematik profesörü Tom Fernsler, ya da kamuoyunda bilinen takma adıyla Dr. 13, on üçüncü cuma korkusunu, ‘’Onüçüncü Cuma hakkında birşey hissetmemek mümkün değil. Dünyanın yüzde 95’inin bir şekilde bir batıl inancı olduğunu, geri kalan yüzde 5’in ise yalancı olduğunu tespit ettim’’ şeklinde yorumluyor.

13’ncü Cuma’nın kesin olarak nerden çıktığı bilinmese de, Yehuda’nın ihanetinden hemen önce İsa’nın son yemeğine 13 kişinin katılması nedeniyle, 13, Hristiyan dünyasında sevilmeyen bir rakam. 13’ncü Cuma ise Ortaçağda Tapınak Şövalyelerine baskın yapılarak tutuklandıkları gün.

Ancak takvim ve matematik açısından bakıldığında 13’ncü Cuma çok da özel bir anlam ifade etmiyor. Çünkü son 400 yılda ayların 13’ünün en çok denk geldiği gün tam 688 kez ile Cuma.