Skip to content
Menu

Papa Fransis: İdeolojik Hristiyanlık bir hastalık

pope-francis-papa

AMERİKA BÜLTENİ (21 Ekim 2013)

Katolik dünyasının manevi lideri Papa Fransis, Hristiyanları, inancın rijid bir ideolojiye dönüşmesi tehlikesi hakkında uyardı. Vatikan Radyosu’nun haberine göre Papa, Perşembe gecesi yönettiği ayindeki vaazında, ‘’İnanç, tabiri caizze bir süzgeçten geçerek bir ideolojiye dönüşüyor. İdeoloji ise halkı çağıran bir şey değil. İdeolojilerde İsa da, onun sevgisi de, alçak gönüllülüğü de, duyarlılığı da yer almaz.  İdeolojiler her zaman köşelidir. Her açıdan rijid.’’ şeklinde konuştu.

‘’Ve bir Hristiyan bir ideolojinin öğrencisi olduğunda, inancı yitirir önce. Artık İsa’nın öğrencisi olmaz. Bu sert düşünce şeklinin öğrencisidir.’’ uyarısında bulunan Papa şöyle devam etti:

‘’İnanç idelojiye dönüşüyor. İdeoloji korkutucudur. İnsanları Kilise’den Kilise’yi insanlardan uzaklaştırır. İdeolojik Hristiyanlar ciddi bir hastalık. Bu bir hastalık’’

Papa’ya göre ‘ideolojik Hristiyanlığın en önemli nedeni ise samimi dua ve gerçek ibadet eksikliği. Papa’nın bu çarpıcı uyarılarıyla ilgili video haberi aşağıdan izleyebilirsiniz: